Opis
Everest – sanje in resničnost,
je vznemirljiva zgodba avtorjevega življenja, obenem pa tudi velik del najbolj epske dobe slovenskih himalajskih odprav. Posebna vrednost knjige je Grošljev osebni pogled, skozi katerega spremljamo njegovo preobrazbo iz mladega zagnanega plezalca, ki na začetku vidi le gore in svoje cilje na njih, sčasoma pa ga vse bolj začenjajo zanimati ljudje, ki jih srečuje na svoji poti. Ob srečanjih s preprostimi gorjanci pod najvišjimi vrhovi Himalaje, pa tudi z največjimi legendami svetovnega himalajizma, si na novo oblikuje svoj odnos do sveta. Osnovnim osebnim vodilom skozi življenje, v zrelih letih dodaja tudi vse bolj konkretno humanitarno noto. Brez dvoma najbolj »himalajska« pa obenem tudi najbolj osebna Grošljeva knjiga.
Knjiga je izšla ob tridesetletnici prvega slovenskega vzpona na Mount Everest.
Kot prvima Slovencema je to 13. maja 1979 uspelo Andreju Štremflju in Nejcu Zaplotniku.
Iz predgovora:
»… Zato je spopad z najvišjo goro sveta svojevrsten izziv za vse, ki so bili tam, in za nas, ki jih občudujemo. Mount Everest ne pusti vstopiti vsem, ki so se tja namenili. Tiste, ki jim je to uspelo, moramo občudovati in jim priznavati izjemnost, kajti izjemnost je vrlina in hkrati tudi vrednota, ki nam omogoča, da presežemo vsakdanjost in se zazremo v prihodnost…«
dr. Danilo Türk
Viki Grošelj je na 25. Slovenskem knjižnem sejmu na razstavnem prostoru založbe Didakta podpisoval svojo knjigo Everest – sanje in resničnost.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.