Opis
Saga o Malaussènovih je mnogo več kot le mojstrsko izpeljana kriminalka o skrivnostnih in morbidnih eksplozijah v pariški veleblagovnici. To je namreč glavni zaplet, katerega priča je Benjamin, ko nič hudega sluteč opravlja svojo službo dežurnega krivca za vse mogoče in nemogoče reklamacije kupcev v trgovini.
S Primerom grešnega kozla se je Pennac uveljavil kot iskriv, duhovit, pronicljiv avtor, ki v svojih virtuoznih besednih dogodivščinah na račun nerodnosti Benjamina in njegovih bratov in sester, njegove zaljubljenosti, njegove nedolžnosti pri popravljanju krivic tega sveta nevsiljivo in odkrito izpiše aktualnosti in boleče rane francoske družbe: krivdo kolaboracionizma iz časa druge svetovne vojne, antisemitizma spodobnega meščanstva, stroge socialne in politične hierarhije – ne glede na levico ali desnico – na ubožne in premožne, na Francoze in tujce …
Čar Pennacove pripovedi je v njeni svobodi in njegovi svobodomiselnosti: roman se daje prostodušno na izbiro, tako kot njegovi junaki iz Bellevilla. Lahko ga berete kot napeto kriminalko, ker vse do zadnjega ne daje slutiti dejanskega razpleta.
Lahko ga berete kot igrivo pisanje o zgodah in nezgodah preštevilne družine, ki po zaslugi vedno znova srečno zaljubljene in spokojno noseče matere dobiva nove in nove člane, ali o vsakdanjem življenju afriških priseljencev v Parizu. Ali celo kot strastno ljubezensko zgodbo, prelito v prave besede in prava zaporedja, ki se ustavijo tam, kjer je potrebno ali pa napišejo to, česar spodobni bralci morda ne bi želeli prebrati. In vse to z naravnost otroško duhovitostjo – za bralca s čistim srcem, ki verjame, da nedolžnost in dobrota še obstajata.
Daniel Pennac se je rodil leta 1944 v Casablanci, kot Daniel Pennacchioni. Diplomiral je iz književnosti, delal kot profesor in se kot avtor s prepoznavnim stilom in motivi uveljavil prav s prvim romanom iz serije o Malaussènu, Primerom grešnega kozla. Sledila so številna, tudi nagrajena esejistična in prozna dela za odrasle in otroke.
Oglejte si še drugi knjigi avtorja Daniela Pennaca:
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.