Opis
Roman sestavljata dve zgodbi o tem, kako sta njegova občudovana starša postala par, obe je skonstruiral avtor sam, prvo ob lažeh staršev in drugo, ko je končno izvedel za resnico. Roman je avtobiografski, skoraj že na meji spominov. Edina oseba, ki je v romanu popolnoma izmišljena, je družinska prijateljica Louise. Resničen je tudi bizaren spomin na brata, ki je umrl, še preden se je pripovedovalec rodil in za katerega avtor pravi, da ga je preganjal vse dokler ni zvedel za resnico.
»Da sem imel brata, sem zvedel od bratranca, ko mi je bilo 15 let. Vedno so mi rekli, da sem edinec, a sem vedno imel občutek, da imam brata. Ko sem zvedel za Michela, je bilo to skoraj olajšanje, potrditev tega, kar sem že vedno vedel.« Dogodki so dokončno izbrisali mamin spomin in očetov boleč molk, ko se že odrasli Philippe sooči z njima, jima pove, da ve za brata in njegovo mamo in jima tako odvzame breme strahotne krivde z ramen.
Dvajset let po tistem, ko sta njegova starša skupaj skočila z okna svojega stanovanja v Parizu, se je psihoanalitik Philippe Grimbert odločil napisati njuno zgodbo, tragično viharno prepovedano ljubezen, ki jo preveva srž molka in skrivnosti. Grimbert namišljeno rekonstuira, kaj sta takrat njegova mama in oče čutila, kako je v njegovih očeh potekala transgresija v vojnih letih.
O avtorju:
Philippe Grimbert je psihoanalitik. Študiral je psihologijo na univerzi Nanterre in preživel precej let ob Lacanovi analizi, preden je začel z lastno terapevtsko prakso. Poleg tega deluje tudi na medicinskem inštitutu za avtistične mladostnike, sklada glasbo in piše knjige. Objavil je tri eseje: Psychanalyse de la chanson, Pas de fumée sans Freud in Chantons sous la psy, ter roman La Petite robe de Paul (Grasset 2001).
V novem romanu Skrivnost Philippe Grimbert raziskuje temačna področja skrivnosti, in vanje da velik del svoje osebne preteklosti. Od nekdaj je slutil, da ima brata in se tako tudi obnašal, dokler mu, petnajstletnemu, bratranec ni razkril skrbno varovane družinske skrivnosti, pravzaprav cele serije skrivnosti. Pravi, da je takrat občutil olajšanje in potrditev svoje slutnje, hkrati pa se mu je življenje precej spremenilo, ker je spredvidel, da je v svojem izvoru pravzaprav neka druga oseba, kot je mislil dotlej. Vzgajali so ga na primer v prepričanju, da je katoličan in šele kasneje je izvedel, da je pravzaprav jud; sam pravi, da je zaradi tega najprej postal nevrotičen in kasneje psihiater.
Po knjigi Skrivnost je režiser Claude Miller posnel tudi istoimenski film.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.