Opis
Iz uvoda:
V Moščanski kroniki je načeloma obravnavan tisti del Most, ki je zaobsežen v mejah župnije Moste. Zgodovinski del kronike zajema čas od prve omembe Most pa do današnjih dni. Vendar naj omenimo, da je bil naš namen predvsem opisovanje časa, v katerem je nastala župnija, torej obdobja do 2. svet. vojne, ne pa tudi podrobnejše opisovanje sedanjega stanja, ki služi samo za orientacijo in kot zaključek nekega preteklega dogajanja. Pri pisanju kronike nas je vodila želja, da v njej objavimo čim več podatkov, ki se tičejo življenja na lokalni ravni. Po drugi strani smo bili pri navanju splošnih dejstev pozorni predvsem na njihov pomen za razumevanje lokalne stvarnosti. Pri delu nas je vodila zavest, da je naša kronika v prvi vrsti namenjena moščanski populaciji, ki z vedenjem o ljudeh in dogodkih na svojem območju krepi zavest o krajevni pripadnosti. Po drugi strani pa se nam je zdelo prav, da so na tem mestu objavljeni podatki in slike, ki bi sicer utonile v pozabo.
V Mostah je živelo veliko ljudi, ki so s svojim življenjem in delom zaznamovali naš kraj. Ko se sprehajamo po moščanskem prostoru, se srečujemo z njimi in spoznavamo njihove usode. Zgodbe o ljudeh so pravzaprav srž naše kronike, saj so bili ravno “Moščanci tisti, ki so oblikovali ta kraj in njegovo zgodovino.
Jože Kregar
Avtorji: Jože Kregar, Marija in Tadej Sluga, Milan Knep, Cene Omrzel, Viktor Omerzel, Viktor Korenjak, Lojze Podlogar, Gabrijel Učakar, Marija Kregar, Franc Snoj, Tadej Brate, Božidar Ogrinc.
Predgovor: Franc Šuštar, ljubljanski pomožni škof
PREDSTAVITEV KNJIGE
MOŠČANSKA KRONIKA
Obširen vpogled v zgodovino kraja in župnije
Ponedeljek, 19. septembra 2016, ob 19.30,
Center kulture Španski borci.
Predstavitev in ogled razstave ob izidu monografije
Moščanska kronika. Vodi Jože Kregar.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.